Napoli päevikud II: Vesuuv ja Kristuse pisarad

Napoli diaries - Vesuvius - Luminata

Päev Napolist väljas Vesuuvi nõlvadel on täpselt see mis vaja, et hetkeks linnakärast eemale saada ja lasta mõttel puhata. Ilmselt ka hingel, vaadates kevadiselt rohetavat maad ja silmapiiril paistvat säravsinist Napoli lahte, kus joonistuvad välja Sorrento ja Capri piirjooned. Taamal kõrgub üle kõige Vesuuv. Vulkaan, mis siinsele piirkonnale on toonud nii hävingut kui õnnistust.  

Carpe diem

Vesuuv on 1281 meetrit kõrge ning purskas viimati 1944. aastal. Kõige hukatuslikumate tagajärgedega oli 24. augustil AD 79 toimunud purse, mil selle tuha alla mattusid Pompei ja Stabiae ning mudavoolu alla Herculaneumi linnad. Peale seda on Vesuuv pursanud üle kolmekümnel korral ning kuigi ta praegu on uinuvas olekus ning maailma üks enim kontrollitud vulkaane, peetakse teda siiski ohtlikuks, kuna vulkaanil on ajaloos ennegi olnud pikki vaikuseperioode, millele on siis järgnenud purse. Arvestades, et Vesuuvi lähistel elab praegusel ajal üle kolme miljoni inimese, oleks tulemuseks erakordne häving. Napolis omandab Vesuuvi varjus elamine täiesti omaette tähenduse, andes ainet nii carpe diem ehk „naudi päeva (kuni seda sulle on antud)“ elufilosoofiale kui ka arvukatele legendidele.

Food and wine experiences  - Luminata

Kuid ometi on majesteetlik mägi toonud piirkonnale ka õnnistust, sest just selle nõlvad oma vulkaanilise pinnasega annavad külluslikku saaki ning on heaks mineraalseks kasvulavaks parimatele kohalikele viinamarjadele. Kui palju Vesuuvi nõlvadel täpselt erinevaid veiniistandusi on, on raske öelda, sest osad neist toodavad veini vaid oma majapidamise tarbeks, samas kui teised varustavad siinse piirkonna restorane ja veinibaare, tarnivad kõikjale Itaaliasse või ekspordivad teistessegi riikidesse.  

 

Lacryma Christi

Lacryma Christi - Vesuvius  - Luminata

Täna olengi ühes neist väikestest veiniistandustest, mille rajas 1930. aastal Russo perekond. Juba kolmandat põlve hoiavad nad au sees Vesuuvi veinitraditsioone, ühendades ajaloolised kohalikud tavad kaasaegsete tootmisvõtetega, sinna juurde veinituure ja kokanduskursusi korraldades. Nende veiniistanduse toodang on väiksemahuline, olles peamiselt suunatud kohalikuks tarbimiseks. Tänasel ringkäigul maitseme erinevaid Lacryma Christi veine, mis on Vesuuvi nõlvade au ja uhkus. Ja nii nagu paljude asjadega Napolis ning selle ümbruses, käib ka Kristuse Pisarate nime kandva veini juurde oma legend.

Nimelt istunud Jeesus Vesuuvi mäetipus, kust vaatas alla sinavale Napoli lahele ja seda ümbritsevale Amalfi rannikule ning saartele. Ja teda haaras ühtaegu nii rõõm kui kurbus. Kurbus sellepärast, et ta tundis siin ära oma ammu kaotatud paradiisi, mille Lucifer oli temalt välja petnud, ja rõõm, kuna lõpuks oli ta selle taas leidnud. Ja nii veeresid tema silmist Vesuuvi nõlvadele pisarad, mille järgi vein saigi oma nime – Lacryma Christi. 


 © Luminata 2023

Comments

Email again:

Previous

Palazzo Ducale - Venezia - Luminata
Guide to a food and culture getaway in Venezia

Next

Napoli diaries  - cooking class - Luminata
Napoli päevikud III: Donna Emma ja mantecare

Share this article