ItaliaMia - Hilje Savolainen

Hilje Savolainen - ItaliaMia- Luminata
Täna on meie ItaliaMia lugude sarjas vestluskaaslaseks Hilje Savolainen. Särav naine, kelle armastus Itaalia vastu on vast ehk võrdne vaid tema kirega selle maa veinide ja toidu vastu. Tema loodud Vein & Gurmee korraldab veini- ja toidukoolitusi ning viib avastama nii Itaalia kui Eestimaa kauneid paiku. Uudistame lähemalt, mis Hiljet Itaaliaga seob. 

Millisena näed Sina Itaaliat?

Külluslikuna, siin on kõigile midagi: kes hindab kunsti, tahab avastada loodust, naudib toiduelamusi ja veini või tahab niisama lihtsalt olla.

Mis Sulle seoses Itaaliaga kõigepealt meenub?

Romantika ja päike.

Kust sai alguse Sinu armastus Itaalia vastu?

See algas ca 25 aastat tagasi, kui esimest korda Itaalias maandusin ja jalad maapinda puudutasid. Tajusin, et oleksin justkui koju jõudnud. Kõik tundus nii lihtne ja mõnus, isegi itaalia keel oli kuidagi kohe mõistetav. Abiks oli kindlasti ka see, et koos töökaaslastega olime ligi aasta aega enne Itaaliasse tulekut eratunde võtnud.

Hilje Savolainen - Italia Mia - Luminata

Tänu ühele sõbrannale, kes siin mehele läks, sai tihti külla sõidetud laste ja perega -  iga aasta korra või kaks. Hiljem, kui lapsed sirgusid, tulin tihedamalt üksi ning seiklesime sõpradega koos ringi. Kui minu eelmised ärid kuidagi ammendusid ning igatsesin muutust 2010. aastal, läksingi sommeljee pabereid tegema ja sõbrad palusid mind saatjaks Itaaliasse ning ütlesid, et mulle nii sobiks olla giidiks. Hiljem tulid veinimeistrid ka Eestisse, kus tegime õhtusööke. Sellest kujunes töö, mis iga päev aastast aastasse, toob minu ellu palju ilusat läbi tuttavate, keda sellel teekonnal kohtan, nii oma klientide seas kui veinimeistritena. Seda kogesin ka oma viimases ürituste sarjas Le Pianore  omaniku Filippoga - need kohtumised ja vestlused olid nii sisukad, palju enamat kui lihtsalt rutiinsed üritused, pigem areng nii vaimselt kui äriliselt, kuidas hoida ja hoolida loodust ja meid ümbritsevat.

Milliseid paiku oled Itaalias külastanud ning kuhu läheksid alati tagasi?

Pole enam väga alles paiku, mida ma poleks külastanud. Vahest viskamegi nalja itaallaste endiga, et olen rohkem ringi seigelnud siin kui keskmine itaallane ise. Kuhu alati tagasi tõmbab, on kindlasti Piemonte, Liguuria, Toskaana. Tuntuimad piirkonnad, aga tegelikult on keeruline nimetada, sest naudin pigem asukohapõhiselt teatud küla ja piirkonda.

Näiteks Piemontes armastan Acqui Terme linnakest ja seal ümbruses olevat kuni Baroloni välja. Kindlasti tuleb nautida siia tulles näiteks Alice Bel Colle vaateid, juua all klaasike head veini Bottega del Vinos, käia Ovadas läbi Quartino diVino Ristorante-Champagneriast ja minna jooma mulli Borgo Maragliano veinimaja armsa vaatega degustatsioonisaali.

Või miks mitte pidada sünnipäevapidu Marenco veinimajas Strevis Valtignosas, astuda läbi Barbera kuninga juurest Cascina Garitinast Gianluca Morinoga vesteldes või minna Monti Barolot nautima. Loomulikult ei saa unustada Tenuta Montemagnot pulmapaiga või ka spa-hetkedeks iseendale, Toskaanas vähetuntud Maremma piirkonna Peteglia veinimaja ja oliivimeistrit või kõrval asuvat Le Pianoret, avastada seal lähedal olevat mereäärset linnakest Porto Santo Stefanot ning kindlasti sõita läbi armastuse linna Cortona, tehes päikseloojangu aperitivo Fabrizio Dionisio veinimajas.

Mariottini veinimaja - Hilje Savolainen - Italia Mia - Luminata

Muidugi väärib avastamist ka veel Siena oma festivalidega, samuti võib põigata läbi Arezzost, tehes seal aperitivo Mariottini veinimajas (fotol), San Gimignanos ja Montaiones trühvleid ampsata, teha degustatsioon Il Corniales, minna kokakooli Terre di Cocomosse, külastada Firenzet ja selle roosiaeda või liikuda tagasi üles Veronasse, peatudes seal Relais Villa dei Gelsis.

Modenas huvituvad mehed alati Ferrari muuseumist ja gurmaanid saavad nautida balsamico võlumaad, sest ka see maailm on lõputu ning avastamist väärt, nii nagu ka hea Lambrusco  Vitivinicola Fangareggi või Majolini mullimaja.

Kõigis nendes paikades, mis mulle meeldivad, on hoolivus looduse vastu esikohal ning inimestel on maitsekust mitte ainult toidus ja veinis, vaid kogu ümbritseva osas. Oluline kõige selle juures on see, millised sõiduteed valida - osad rajad, mida mööda neid paiku avastada, on ilusamad kui teised.


Mis on kõige naljakam või meeldejäävam asi, mis on Sinuga Itaalias juhtunud?

Meeldejäävamad juhtumid on need, kui koged seda itaallaste soojust ja avatust rääkida ja näidata kogu perekonna ajalugu ning avada koos nii mõnigi keldris seisev hea aastakäik, rääkida lugusid, mis panevad sind mõistma, et inimesed on sarnased, olenemata kultuurist ja rahvusest. Kohtuvad sarnaste maailmavaadete ja hinnangutega inimsesed, seda märkan aina enam.

Naljakam on vahel kindlasti arusaamine, et härrased sind taga räägivad, mõistmata, et saad tegelikult aru. Kindlasti on kogu olemine alati armas ja selles on palju rõõmu. Mul pole ühtegi halba kogemust nende ca 25 aasta jooksul olnud, pigem nalja ja naeru.

Oled igapäevaselt seotud Itaalia toidu- ja veinikultuuriga. Räägi palun lähemalt, mida Veini & Gurmeega teete?

Hilje toidu- ja veinimaailmas - ItaliaMia  - Luminata

Minu bränd on sündinud hobist, teen, mida armastan. Vahel kliendid naeravad, et pole vahet, mis on brändi nimi, pigem nad järgnevad mulle isiklikult. Koolitan ning jagan oma teadmisi nii eestlastele kui ka kõigile teistele rahvustele, kes Eestis minu koolitusi tellivad. Räägime maitsemeelte märkamisest ja oskusest sobitada hea toit ja vein omavahel. Teeme veinireise eestlastega Itaaliasse koos toiduvalmistamiskoolitustega, lisaks nüüd ka uus südantsoojendav tegevus, milleks on jooganaudingud ning helirännakud Itaalia mõnusates paikades nagu Peteglia, Le Pianore jne. Suveti avastame aga itaallastega Eestimaa kauneid paiku, maitseid ja loodust. Ka Eestimaa olen risti ja põiki läbi sõitnud - naudin metsaradu ning meie enda kokkade oskusi, rabaõhtusööke ja päiksetõusujoogat koos kõikide lõhnade ja maitsetega. Lisaks korraldame sünnipäevi, firmaüritusi ja pulmi nii Itaalias kui Eestis.

Kõige selle juures leiab meie kodulehelt ca 150 erinevat veini Itaaliast ja Sloveeniast, varsti ka Hispaaniast ja Prantsusmaalt. Loomisel on blogipostituste osa, kus kirjeldan tulevikus oma kogemusi ja seiklusi nii Itaalia kui Sloveenia erinevates piirkondades. Kui kunagi vanem ja rahulikum olen, tuleb ka raamat, aga seni on märkmed, sest iga päev tajun, et on veel midagi vaja kohendada ja lisada, et tuleks just see täiuslik mälestusteraamat järgnevatele perekonnaliikmetele ning ka inimestele, kes mind siis veel mäletavad. Enne seda aga kindlasti osalen ikka ja jälle veinimeistrite õpilasena ja tahan avastada. Nii ei väsi hing ja süda on soojusega täidetud ning püsib noorusliku ja tegusana. Olen leidnud oma kire ja bränd olengi pigem mina ise. Ma ei taha kunagi kasvada suureks ketiks, teen nii palju, kui ma ise jõuan ja jaksan.

Milliseid toite armastad enim Itaalia köögist, olgu siis kuskil Itaalias restorani minnes või ise valmistades?

Ravioolid on kindlasti minu ühed lemmikud ja kõikvõimalikud juustud, magusast kindlasti tiramisù. Taas raske on öelda, mis lemmik - pigem armastusega valminud ja hästi puhtad maitsed, loodusest värskelt korjatu ja lähedal kasvanud.

Kuidas iseloomustaksid eestlaste suhet Itaalia veinidega ja joogiharjumusi?

Eestlased on kõiges väga usinad, nii ka veinimaailma teadlikkuses - väga hästi teatakse piirkonniti ja veinisortite nimetusi. Osatakse hinnata hea kvaliteediga oliiviõli ning teha vahet balsamico headuses. Loomulikult on erandeid. Julge soov saada teada rohkem veinist ja toiduvalmistamisest on nii tore ja ma alati naudin uutele huvilistele juhiste jagamist. See on veel kuidagi eriti armas, sest iga algus on ju nii põnev ja ma armastan kliente, kes pärast koolitust on südamest tänulikud. Armastan omamoodi mõlemaid - nii uusi teadmistejanuseid kui ka juba püsikliente, kelle maitseid tead ja julged neile tasapisi ka uut ja huvitavat soovitada.

Mida eelistatakse ning kas siin on aastatega ka midagi muutunud?

Kindlasti, teadlikkus on teinud suure hüppe ja osatakse peale prosecco küsida ka muid häid mulle, Franciacorta või Alta Langa valikust näiteks, teatakse, et Pinot Grigio ei ole ainus viinamarjasort.  Mõistetakse üha enam, et odava veini sees ei saa olla head kvaliteeti, sest klaas, silt, kork ja transport ju samuti maksab, seega ei saa hea asi olla odav. Sama toimub ka ülehinnatud veinide puhul - aina enam kuulen, kuidas kliendid tõdevad, et nad ei taha restoranis enam nautida veine, mis supermarketis mitukorda odavamalt müügis.

Itaalia avastamine  -  Hilje Savolainen  - Italia Mia - Luminata

Täna inimesed ka ise reisivad palju, mis on tore, ning siinkohal olen abiks reisiplaani korraldusel, et oma aega väärtuslikult kasutada. Olen valmistanud kavad, kus ja kuhu liikuda ning mida külastada, et leida just need parimad paigad ja kogeda toredaid elamusi. Sest kõik me teeme tööd ja puhkuseks on aega vähe, seega on minu töö teha kava, et inimene ennast hästi tunneks. Kuulan ära tema eelistused ja aitan leida parima.

Julgen öelda, et iga päev õpin ka ise ikka ja jälle midagi uut. Veinimaailm on muutumises nagu kõik siin elus, seega selle maailmaga liitudes ei ole sul kunagi igav ja keegi ei saa öelda, et ta on targematest targem. Siin on palju loovust, headust ja seikluslikkust!

 
Ja ei saa jätta küsimata – kas on Sul endal ka mõni lemmikvein Itaaliast?

See on põhiline küsimus, mida inimesed koolitustel või sõpruskonnas küsivad.

Hilje Itaalias - Italia Mia - Luminata

Armastan veini valida olenevalt olukorrast, mida söön ning kus ja kellega midagi naudin. Müün veine, mis mulle meeldivad. Tänased veinimajad, keda mul on au esindada, on kõik väga head sõbrad ning aitan neid nii nagu oskan, et maailm kuuleks ja näeks nende loodud tooteid. Sest tegelikult oleme kõik me maaletoojad pigem nende ambassadorid omal maal.

Alati olen avatud proovima uusi veine ning avastama, sest maailmas on nii-nii palju põnevat. Sama on kohtadega - igal vabal hetkel lähen ja avastan uusi paiku, sest olemasolevad on armsad, aga alati on arendav uurida, kus veel midagi tehakse või toimub. Miks ei ole ma ka siiani omale päris oma kohta loonud Itaalias, sest mulle meeldib olla erinevates paikades ning miks siis mitte aidata neid, kes juba selle paiga loonud on, et inimesed neid leiaks ja märkaks.

Hilje Marenco veinimajas.

Grazie, Hilje! Soovime Sulle jätkuvat põnevat Itaalia avastamist :)

Hilje tegemistega saate lähemalt kursis olla: Vein & Gurmee.


Fotod: Hilje erakogu


© Luminata 2024  


Comments

Email again:

Previous

Napoli - Castel dell'Ovo - Luminata
Napoli päevikud IV: Elavate ja surnute linn

Next

Travel dictionary - Italian  - Luminata
The most essential travel phrases you need to know in Italian

Share this article