Täna on meie vestluskaaslasteks eestlastest abielupaar Angela ja Vaido Uibo. 2017. aastal helises nende telefon ja itaallasest sõber uuris, kas nende kunagi õhtulauas avaldatud maja ostmise soov on veel aktuaalne. Oli, ja kuidas veel! Edasi juhtuski see, mis juhtuma pidi, ja 2018. aasta algul said nad majaomanikeks Itaalia alpikülas Piemontes. Praeguseks ei paikne seal vaid nende endi teine kodu, vaid Angela ja Vaido on samas külas renoveerinud veel teisegi maja, tehes sellest hubase puhkemaja, kuhu kõiki külla oodatakse.
Teie lugu kõlab nagu mõne imeilusa filmi stsenaarium: itaallasest sõbrale ligi 17 aastat tagasi avaldatud soov maja ostmiseks Itaalia alpikülakeses Piemontes, aastaid ootamist, ja lõpuks see õige maja tuligi. Mis tunded teid sel hetkel valdasid, kui sõbralt see kõne tuli, ja mida te järgmiseks tegite?
Tekkis selline “jess” tunne. Alustasime kohe lennupiletite otsimist ja ostmist, et kohale lennata ja oma silmaga müügis olev maja ka seestpoolt üle vaadata. Kuna tegemist on alpikülaga, kuhu ei tohi ühtegi maja juurde ehitada, ja ka renoveerimisele kehtivad väga ranged reeglid, siis tuli eelnevalt hoolikalt läbi mõelda nii oma soovid kui ka nägemus.
Meie lugu on selles mõttes eriline, et see ei alanud läbi Itaalias kinnisvara vahendavate maaklerite või müügikuulutuste lugemisest, vaid siia sattumiseni viisid head kontaktid kohalikega ning majaostu soovi avaldamine kunagisel õhtusöögil äripartneriga. Viis aastat möödus - ja ei midagi….kuni ühel hetkel tuli see telefonikõne.
Mis ikkagi oli see miski, mis just selles kohas teis kodutunde tekitas?
Olles harjunud Tallinna sagimise, müra ja pidevalt puhuva meretuulega, tundus siinne tuuletus, vaikus ja rahu ning romantiline kõrgmägede lähedus kuidagi eriti eksootiline. Inimesed näisid soojad, naeratavad ja eriliselt sõbralikud. Jõuluõhtul võimalus T-särgis õues istuda ja päikest ning rooside õiteilu nautida. Kõrg-Alpide lõhn ja värskus mõjus kohe eriti lõõgastavalt. Ja muidugi imemaitsev ja tervislik Itaalia toit ning külluslik veinide valik.
Mis oli kõige raskem maja ostmise ja renoveerimise protsessis? Kas on sellest ajast ka mõni tore juhtum meelde jäänud?
Ostmise protsessis ei olnud meil midagi keerulist. Renoveerimisel oli üllatusi, aga kuna meie eesmärk oli säilitada kõik vana ja lisada juurde vaid pisut hädavajalikku uut, siis neid raskusi eriti polnud. Tõsi, majas pole praktiliselt mitte ühtegi sirget seina, ja näiteks riiuli paigaldamine seina vajab erilist nutikust.
Lugudest meenub kohe see: vihm on itaallaste vaenlane number 1! Kui vihma sajab, siis lind ka ei lenda ja kohalikud töömehed ei tule objektile oma tööd jätkama. Isegi mitte siis, kui vihma vaid tibutab või sajab 15 min päeva jooksul ja sellise ilmaga oleks ju hea näiteks vannitoas põrandaplaate paigaldada. Nad võivad mitte tööle tulla lausa mitu päeva, kui näevad sellist ilmaprognoosi.
Kõige huvitavam on see, et Kõrg-Alpides
elades ei vasta mitte mingisugune ilmaprognoos tõele. Ilm muutub tundidega.
Mitte kusagilt, keset lauspäikest, saabub vihmapilv, sajab kahesajaga umbes 15-20 min ja seejärel on taas tagasi kuum päike.
Teist maja renoveerides leidsime, et esimese korruse lae ja teise korruse põranda vahel asub topelt betoonist lagi ja topeltlagede vahele viib pisike luuk. Oleme küsinud kõikidelt Itaalia tuttavatelt, miks see ehitati, aga lõplikku selgust polegi saanud. Ise arvame, et tegu võib olla vanaaegse küttesüsteemiga, mis juhtis maja peamisest küttekoldest sooja ka teisele korrusele. Arvatavasti aitaks küttesüsteemi hindamine ka kunagi teada saada, kui vana maja ise võiks olla, praegu on teada ainult, et 17. sajandil siin juba elati. Samas meie kaks tütrepoega teavad kindlalt, et luugi näol on tegemist jõuluvana poolt hallatava „kommiauguga", sest jõulude ajal hakkavad sinna iga päev maiustused tekkima, mida siis vanaisa ja vanaema peavad hoolikalt kokku koguma ja lastele edasi läkitama.
Milline näeb praegu välja teie igapäevane eluolu, kui tihti viibite Itaalias ja kui tihti Eestis?
Enamuse ajast veedame oma teises kodus Itaalias, aga ka Eesti kodu on meile endiselt oluline, seega üritame ka seal mõned kuud aastas olla. Itaalias olles võtame vastu külalisi, tutvustame kohalikku eluolu, viime külalised kohtadesse, kuhu tavaturistina mitte kunagi ise ei satu, vajadusel teeme reisijuhi tööd. Tõenäoliselt oleme oma regiooni parimad eestikeelsed giidid ja reisijuhid, nii et kui Sa vajad väikesele rühmale/sõpruskonnale Piemonte regioonis reisijuhti, siis palun kirjuta: uibo.angela@gmail.com.
Kuidas kohalikud teid alpikülas omaks võtsid? Kas on tulnud ette ka neid hetki, mil tehtud otsust olete kahetsenud?
Meil olid väga head suhted kohalikega juba pikki aastaid enne oma maja soetamist. Tänaseks on meist head sõbrad saanud ja kogu Frazione - eesti keeles nimetame seda külakeseks - elanikud on nagu üks suur pere. Ei, me ei ole oma otsust kahetsenud. Vastupidi, oleme nii mõnedki korrad mõelnud, et miks me seda otsust, soetada oma pesa ja kolida Itaaliasse, varem ei teinud.
Kui hästi tundsite Itaalia eluolu ja rääkisite itaalia keelt enne sinna kodu ostmist? Ja mida olete aastatega õppinud?
Itaalia eluolu tundsime eelnevalt üsna pealiskaudselt – täpselt nii palju, kui teab tavaline turist riigist, kus ta on mõned korrad puhkamas käinud. Samuti ei rääkinud me eelnevalt itaalia keelt, väljaarvatud “must to know” tavaturisti keel. Tänaseks oleme õppinud ära vajaliku suhtlemiskeele ja saame siinses ühiskonnas hakkama. Muidugi on õppida veel palju ja seda me ka igapäevaselt teeme.
Praeguseks olete lisaks endale teiseks koduks olevale majale samas külakeses soetanud veel ühe maja, millest tegite AlpiAngel nimelise kauni ja kutsuva puhkemaja. Rääkige natuke, kuidas läks selle maja renoveerimine ning kui ruttu saite külalistemaja avada? Kas tuli ette ka ootamatusi?
Puhkemaja renoveerimiseks, õigemini öeldes puhastamiseks-korrastamiseks-värvimiseks-plaatimiseks, kulus ikka omajagu aega. Kogu nn covidi aeg, sest polnud võimalik palgata piisavalt töömehi ja endal nappis oskusi ning teadmisi spetsiifiliste tööde tegemiseks.
Mis teeb teie puhkemaja eriliseks ehk mida võiks külaline sinna otsima tulla? Kes teie kliendid enamasti on ja kust nad tulevad?
Ehe ja täiesti teistmoodi kogemus on see, mis teeb meie puhkemaja eriliseks. Pakume oma külalistele võimalust näha ja tunda autentset kohalikku elu – “live like a local” - nagu on ka meie tunnuslause.
Oleme oma klientide jaoks olemas 24/7, pakkudes:
- eestikeelset teenindust ja infot, soovi korral ka soome-, inglise- ja venekeelset
- autentset Itaalia toitu ja transfeeriteenust
- aitame organiseerida autorenti, lennupileteid, kohalikke tegevusi ja ekskursioone
- pakume täisteenindust sünnipäevade, pulmade ja muude eriürituste tähistamiseks, organiseerime jahiretki - näiteks faasanijaht - ning gurmeereise
- näha ja tunnetada, külastada autentseid kohti, kuhu tavaturistina mitte kunagi ei satu
- kõiki võimalusi edukaks kaugtöö tegemiseks.
Eriti populaarsed on viimasel ajal sünnipäevade ja juubelite tähistamised ning sõbrannade seltskondade lõõgastusreisid. Oleme aru saanud, et meie külaline armastab ehedat Itaalia eluolu, toitu ja jooki. Talle meeldib tunnetada, rahulikult kulgeda, nautida vaikust, looduse ja mägede ilu, osa saada elamustest ja seiklustest, mida pakuvad siinsed paigad eemal suurlinnade mürast ja saginast.
Meie külalisteks on seni olnud enamjaolt eestlased, aga on tuldud ka Soomest, Rootsist ja Prantsusmaalt.
Mis meeldib teile endile Itaalia juures ja millistes teistes piirkondades olete reisinud?
Meile meeldib kõige rohkem itaallaste anne elu nautida, olla rõõmus ja õnnelik. Nende oskus hinnata värsket hooajalist toorainet ja valmistada lihtsat, kuid ülimaitsvat toitu. Kliima on imeline ja see koht, kus elame meie, on täiesti tuulevaba. Euroopa kõrgeimate mägede varjus olla on tõesti müstiline – sa ei tea kunagi, milline saab olema ilm näiteks tunni aja pärast.
Armastame väga Sardiiniat, sealseid kauneid randu ja mereande. Kui soovime minna mere äärde, aga ajapuudusel ei saa lennata, siis suundume autoga Liguuriasse, mis kuulub samuti meie lemmikute hulka. Ja muidugi Sitsiilia - parim koht külastamiseks just hilissügisel, näiteks novembrikuus. Palermos on vaadata ja maitsta oi, kui palju!
Milline on teie suhe Itaalia köögiga – mida meeldib endale valmistada ja mida Itaalias restoranides-kohvikutes tellida?
Me jumaldame kohalikku toitu!
Minul (perenaisel) on suurepärased oskused, mille olen omandanud just kohalikelt nonnadelt - valmistada erinevaid autentseid risottosid ja pastaroogi, köögivilja- ja liharoogi, tiramisu'd ja zabaglionet. Soovitan Itaalias olles süüa alati restoranides, kus on palju kohalikke.
Kui Sa armastad pastat, siis proovi spaghette küüslaugu, õli ja tšillipipra kastmes või spaghette salvei ja või kastmes. Pizzade valik on alati üüratult suur, seega vali pizza nende lisanditega, mis just Sinule meeldib. Ja pizza kõrvale rüüpa õlut, meie regioonis olles Menabrea õlut.
Samuti võiks meie regioonis
proovida kindlasti polenta conciat, mida serveeritakse Kõrg-Alpide piirkonna
juustude ja sulavõiga. Maitseb eriti hea rüübates kõrvale barbera
viinamarjadest valmistatud punaveini.
Fotod:
Päisefoto: Annika Metsla
Teised loos kasutatud fotod: Angela & Vaido erakogu
Angela ja Vaido Piemonte AlpiAngel puhkemajas saab endale toreda külaskäigu broneerida: alpiangel.info@gmail.com.
© Luminata 2024
Comments