ItaliaMia - Ilona Gurjanova

Ilona Gurjanova - Italia Mia - Luminata

Jätkame meie ItaliaMia lugude sarja, rääkides Itaaliast Eesti Disainerite Liidu juhi ja Disainiöö peakorraldaja, Ilona Gurjanovaga. Ilonat on Itaaliasse viinud rohked Eesti disaini rahvusvahelise tutvustamise ja turundusega seotud projektid ning Euroopa tasemel üritused, millest loos lähemalt räägime. Kuuleme ka, miks talle meeldivad Veneetsia ja Perugia ning mida põnevat on Ilona Itaalias kogenud, Fiati peadisaineriga kohtumisest Torino lennujaama asemel Milano Malpensasse jõudmiseni.

Kuidas iseloomustaksid Itaaliat, mis Sulle esmalt meenub sellega seoses?

Ilona Gurjanova - ItaliaMia - Luminata

Olen oma elus üllatavalt palju olnud Itaaliaga seotud, lihtsalt nii on läinud ja olen selle üle õnnelik! On tekkinud palju häid tuttavaid ja koostööpartnereid, enamus seotud disainivaldkonnaga. Itaalia avastamine jätkub, suur maa ja üllatusi palju. Esimene mulje on olnud seotud väärika aukartustäratava ajaloo- ja kultuuripärandiga, kunsti, arhitektuuri, disaini ja moega. Inimesed on teadlikud oma juurtest ja kannavad seda uhkusega välja. Itaallased on väga moeteadlikud ja stiilsed.

Milliseid paiku oled Itaalias külastanud?

Ilona Gurjanova - Veneetsia - ItaliaMia - Luminata

Esimene linn, mida külastasin, oli Torino, seoses Eesti disaini tutvustava näitusega Esimese Maailma Disainipealinnas. Järgnes mitmeid aastaid sündmusterohke osavõtt Milano Disaininädalast, mis tihti lõppes paaripäevase puhkusega hingematvalt ilusa Como järve ääres. Meeldejäävad on olnud külaskäigud Perugiasse, nii arhitektuuri, ajaloo kui ka jazzfestivali pärast. Rooma on ennekõike minule mõjunud muuseumina. Sitsiilia avastamine seoses Palermo Disaininädalaga tõi kaasa ka ärevaid olukordi Palermo ühistranspordis, mille hõivasid teismelised paharetid. Veneetsia avastasin alles 2019. aastal ja see sai momentaalselt lemmiklinnaks. Basso Monferratosse viis meid Milano Politecnico Euroopa Liidu projekti "Creative Works for Small and Remote Places" raames. Väikesed armsad mägikülad, vanad kirikud ja sealne loodus oli muljetavaldav. Lago Maggiore järve ümbruses on olnud võimalus imetleda kaunist maastikku ja uhkeid eelmise sajandi villasid ning külastada üht minu kauaaegset head sõpra, kes sealkandis elab.

Mis on kõige naljakam või meeldejäävam asi, mis on Sinuga Itaalias juhtunud?

Ilona Gurjanova - Italia Mia - Luminata

Euroopa projekti "Human Cities" raames ja Milano Politecnico juhendamisel toimus üks huvitav ettevõtmine Milano eeslinnas, La Pianas, kus disainerid, arhitektid, kohalikud vabatahtlikud, pensionärid ning immigrandid tulid kokku ja osalesid ühiselt tekstiilijäätmetest suure välipannoo loomisel ATIR Teatro Ringhiera teatrile. Immigrandid tegid rahvuslikke toite ning kõlas erinevate rahvaste muusika. Meelde on jäänud ka suurejooneline disainigala koos õhtusöögiga luksusautode vahel Torino automuuseumis, külaskäik Abarthi tehasesse ja kohtumine Fiati peadisaineriga. Ebameeldivam on mälestus Torino ebaõnnestunud tagasisõidust. Astusin Aeroporto sildiga bussi samast peatusest, kuhu mind lennujaama transfeer tõi, ja mõne aja pärast avastasin ennast Torino lennujaama asemel Milano Malpensast.

Mida armastad enim Itaalia köögist?

Ilona Gurjanova - Italia Mia - Luminata

Tegelikult naudin restoranis väga eelroogasid ehk antipastot, samuti mereande, järgnevad pasta ja pizza. Ka magustoidud on imemaitsvad. Ja ärgem unustagem Itaalia veine!


Eelmise aasta juunis käisite Eesti Disaini Maja jätkusuutliku disaini näitusega “Second Chance” Veneetsia Disainibiennaalil. Mis mulje see üritus Sulle jättis ning kuidas näitus vastu võeti? Mida publik arvas Eesti disainist?

Ilona Gurjanova - ItaliaMia - Luminata

Saime kutse osaleda Veneetsias disaininädalal juba 2019. aastal.  Oma väikese väljapanekuga via Garibaldil saime palju tähelepanu Veneetsia Arhitektuuribiennaalil osalejate ja kohalike seas. Sama koostöö jätkus, biennaali korraldaja Luca Berta osales meie kutsel omakorda Tallinnas Disainiööl. 2021. aastal leidsime end taas via Garibaldilt, seekord suuremal pinnal, kus tutvustasime jätkusuutlikku Eesti disaini ning samuti müüsime Eesti disaintooteid. Tundus, et külastajad ei olnud palju kokku puutunud ringdisainiga. Neid üllatasid väga langevarjudest tehtud rõivad, tooted, mis olid tehtud purustatud teksade lõngast, vildist sisustustooted, mis olid toodetud plastikpudelitest, või purunenud Toyota esiklaasist tehtud ehted. Vaatamata covid-olukorrale oli külastajaid päris palju ja tagasiside väga hea, meist ilmus artikleid ka Itaalia meedias.

Septembris toimub juba 17. korda Tallinna disainifestival Disainiöö, mille peakorraldaja Sa oled.  Pikaajalisem koostöö on olnud seal ka Itaalia disainiekspertide ning Itaalia saatkonnaga Eestis. Mida selle raames on seni tehtud ja kas saad juba avaldada ka, mis põnevat on Itaaliast sügisel tulemas?

Juba mitmeid aastaid on Eesti Disainerite Liit (EDL) palutud Itaalia saatkonna poolt partneriks Itaalia disainipäeva korraldamisel. Meil on olnud au võõrustada mitmeid kuulsaid Itaalia arhitekte ja disainereid, näiteks  Giorgio Camuffo, Alberto Bassi või Dario Donato, kelle loomingu näitust saime ka Disainiööl näha. Kahel aastal on Disainiööl kaasa löönud kriisidisaini teemade kajastamisega Ubaldo Spina ning konverentsil esinenud paljud Itaalia disainerid. XVII Disainiöö raames jätkub koostöö saatkonnaga, kelle kaudu tuuakse Eestisse ECO disaini näitus "3R_Opere", mis koosneb ligikaudu 50 objektist. ArtsThread (UK) rahvusvahelise näituse raames jõuavad Eestisse disainikoolide lõpetajate tööd, loodame ka Itaalia töid näha, samuti soovime Itaalia eksperte näha esinemas ringdisaini konverentsil. Igal juhul ootame kõiki septembris Disainiööle!

Grazie, Ilona!

Ilona Gurjanova - Italia Mia - Luminata


Vaata Ilona tegemiste kohta lähemalt: 

Eesti Disainerite Liit

Fotod: Ilona erakogu


© Luminata 2022


Comments

Email again:

Previous

Georg Kodusaar - ItaliaMia - Luminata
ItaliaMia - Georg Kodusaar

Next

Silja Luide -  ItaliaMia - Luminata
ItaliaMia - Silja Luide

Share this article