ItaliaMia - Silja Luide

Silja Luide -  ItaliaMia - Luminata

Seekord räägime meie ItaliaMia lugude sarjas Itaaliast toidublogija, kokanduseksperdi ja paljude retseptide autori Silja Luidega, kelle populaarne toidublogi Jagatud rõõm on kokandushuvilisi inspireerinud juba üle kümne aasta. Sügisel täitub samuti kümme aastat ajast, mil Silja hakkas iganädalaselt kirjutama toidulugusid Eesti Päevalehe nädalalõpulehte LP.  Kuidas tema enda teekond hea toidu ja selle valmistamiseni alguse sai, mida ta arvab Itaalia köögist ning millised paigad Siljale eelkõige muljet on avaldanud, seda saab lugeda järgnevast loost. Ja ei jää tulemata ka üks maitsev Itaalia-hõnguline suveretsept!

Silja Luide - ItaliaMia - Luminata

Kuidas iseloomustaksid Itaaliat, mis Sulle esmalt meenub sellega seoses?

Suurepärane toit, kvaliteetne vein ja suurepärased restoranid on minu jaoks kõige olulisemad, kuid mulle meeldib ka sealne mitmekesisus - imeline arhitektuur, loodus ja kultuur, ajaloolised linnad, promenaadid järvede ja mere ääres ning loomulikult armastan Itaalia mägesid ja seal suusatamist.

Milliseid paiku oled Itaalias külastanud?

Olen olnud hästi palju Põhja-Itaalias, nii suusatamas kui ka erinevates piirkondades, kus saab eriti head toitu: Lombardia ja Piemonte maakonnad, linnadest Brescia, Verona, Genoa, Firenze. Ka Toscana ja Umbria on maalilised piirkonnad, samuti olen mitmeid kordi olnud Roomas ja Milanos ning San Pellegrino spas. Ülikoolilinn Bologna on aga eriti šarmantne – olen seal kahjuks vaid korra mõned päevad olnud, kuid soovin kindlasti tagasi minna. Tänu oma moehuvilisele elukaaslasele on aga plaan Napolisse reisida.


Mis on kõige naljakam või meeldejäävam asi, mis on Sinuga Itaalias juhtunud?

Ilmselt on üks meeldejäävamaid sündmusi Itaalias pulmas käimine. See oli küll Eesti paari pulm, aga ikkagi hoopis teistmoodi elamus: asukoht, toidud ja ojadena voolav Franciacorta, mis on üks mu lemmikjooke.


Milliseid toite armastad enim Itaalia köögist, olgu siis kuskil Itaalias restorani minnes või ise valmistades?

Silja Luide - ItaliaMia - Luminata

Itaalias söön alati sealseid mereande, sest need on värsked ja hästi valmistatud. Kodus teen kõige sagedamini erinevaid risotosid. Armastan ka Itaalia juustusid ja liharooge, eriti vitello tonnatot, samuti ei suuda kunagi jätta võtmata gelatot.


Mis Sinu arvates on Itaalia köögi eripära, mis teeb sellest ühe populaarsema maailmas? 

Silja Luide - ItaliaMia - Luminata

Itaalias köögi eripäraks on värske kvaliteetne tooraine. Mulle meeldib väga sealse toidu valmistamise lihtsus ja puhtad maitsed. Näiteks värskelt valmistatud pasta võib olla lihtsalt suurepärane ka kvaliteetse oliiviõli ning natukese küüslaugu ja salveiga. Samas peab Itaalias head toitu ikka pisut otsima ja olema söögikohtade valikul ettevaatlik. Tuleb vältida turistide kohti ja leida üles restod, kus einestavad kohalikud - neis pakutavas toidus ei ole ma kunagi pettunud, road on kvaliteetsest toorainest, inimesed naudivad nii toitu ja veini kui ka teineteise seltskonda, neis söögikohtades on mõnus melu.


Oled eduka toidublogi Jagatud rõõm autor, kokandusekspert ning paljude retseptide looja. Kuidas iseloomustaksid eestlaste suhet toiduvalmistamisega, on see viimastel aastatel muutunud?

Toidublogimisega olen tegelenud juba üle 10 aasta. See sai alguse Pariisis, kui õppisin esimese eestlasena maailma vanimas kokakoolis Le Gordon Bleu. Kuna armastan magusat ja küpsetamist ning jagan blogis palju koogiretsepte, siis on mu blogil algusest peale olnud igapäevaselt palju külastajaid. Eestlased armastavad kooke ja küpsetamist :) Nn koroonaajal on hakatud aga veelgi rohkem kodus ise süüa tegema ja internetist retsepte otsima, nii et viimastel aastatel jõuab vahel ka mõni soolane toit viimase nädala kümne populaarsema blogipostituse sekka, mis on mu blogis ka avalikult näha. Näiteks oli ühe hiljutise päeva TOP lisaks mangotordile, erinevatele kohupiimamaiustele ja porgandikoogile ka karulaugupesto ja klassikaline kana-nuudlisupp.

Kuidas Sa ise jõudsid kokakunsti juurde, on see alati olnud Sinu kirg? Ja mis on järgmine asi, mida ise sooviksid toidu valdkonnas õppida, kui on veel midagi sellist?

Silja Luide - ItaliaMia - Luminata

Hea toit on olnud mulle alati hästi oluline ja halb söök on mulle suurt meelehärmi põhjustanud juba lasteaiast saadik - mulle oli seal käimine vastumeelne eelkõige just jube kehva toidu tõttu. Olen väikesest peale ise süüa teinud - alustasin juba algklassides pannkookide, küpsisetordi ja keeksidega. Ülikoolis õppides, samuti juristi ja advokaadina töötamise ajal, küpsetasin üsna palju, kuid kokkasin tõsisemalt vaid nädalavahetustel. See-eest aga kokakool ja erinevad kursused, restos töötamine ning igapäevane toidust kirjutamine ja retseptide koostamine on mind kõvasti arendanud. Samas kindlasti ei leia ma, et juba üle 10 aasta toiduvaldkonnas tegutsenuna pole mul enam kuhugi areneda. Mulle meeldib pidevalt uusi asju õppida, silmaringi avardada ja põnevaid kogemusi saada. Seetõttu käin ka reisidel sageli kokanduskursustel, eriti just Aasias viibides, ega jäta kunagi kasutamata võimalust midagi uut teada saada, olgu siis reisides või Eestis olles.


Kas jagaksid meiega ka palun mõnda oma Itaalia-hõngulist lemmikretsepti algavale suvele vastu minnes?

Mulle tohutult meeldib teha erinevaid risotosid ja neid on mul blogiski päris palju. Näiteks kukeseentega risoto on alati suurepärane valik. Restoranis ma aga risotot reeglina ei telli, isegi Itaalias mitte - vahel harva olen küll proovinud -, sest see on üks toit, mis vajab tähelepanu ning on alati kõige parem ja maitserikkam just ise tehtuna.


Grazie, Silja!

Silja Luide - ItaliaMia - Luminata

Vaata Silja tegemiste kohta lähemalt: Jagatud rõõm blogi

Fotod: Silja erakogu
© Luminata 2022


Comments

Email again:

Previous

Ilona Gurjanova - Italia Mia - Luminata
ItaliaMia - Ilona Gurjanova

Next

Solo travellers guide to Italy - Ebbani Reyes - Luminata
12 days around Italy – a guide for solo travellers’ getaway

Share this article