Napoli on linn, mille igas nurgas pulbitseb elu. See on linn, mis ei häbene oma kontraste, vaid toob need hoopis uhkusega esile – vana ja uus ning ilu ja kaos põimuvad siin ainulaadses harmoonias. Napoli on linn, mille lummus jääb sind saatma veel kauaks peale lahkumist.
Kirjanduslik hing
Napoli on läbi aastatuhandete inspireerinud lugematuid ajalookirjutajaid ja kirjanikke. Kaasaja autoritest on üks tuntumaid Elena Ferrante oma Napoli romaanidega, mille põhjal tehtud teleseriaalist "Minu geniaalne sõbranna" („L’amica geniale“) on saanud osa ka Eesti vaatajad. Elena Ferrante viib meid ekslema 50.-60.ndate aastate Napoli kitsastele tänavatele, sügavale inimsuhete keerdkäikudesse.
Maailmanimedest ei saa Napolist rääkides kuidagi mööda
Johann Wolfgang Goethest, keda Itaalias reisides Napoli jäägitult lummas ja kes
sellest oma klassikaks saanud raamatus „Itaalia-reis“ („Italienische Reise“)
kirjutas kui kohast, kus elab elu ise. Goethe jaoks oli Napoli ehe, toores
ja vaba kõikidest Euroopas muidu valitsevatest normidest – koht, kus hing võis
tõelise vabaduse leida.
Soovid Napolist rohkem teada saada? Evelin Ojametsa uus raamat "Napoli ei lase üksindust tunda" viib sind läbi 20 aasta rännakute seda imelist linna avastama.
Kultuuride kaleidoskoop
Napoli võlu peitub tema kultuurilises mitmekesisuses. Napoli vanalinn (centro storico), mis kuulub UNESCO maailmapärandisse, pakub tõelist rännakut läbi aegade – iidsetest Rooma varemetest barokk-kirikuteni, sekka kitsad rahvarohked tänavad, mille kohal hõljuvad nöörid värvilise pesuga.
Spaccanapoli, linna pooleks lõikav arter, pulbitseb elust - tänavamuusikud, käsitöömeistrid ja kohvikud, kus serveeritakse maailma parimat espressot. Iga nurgatagune siin räägib oma lugu, iga müür kannab endas sajandite jälgi.
Napoli maitsed
Pole võimalik rääkida Napolist, mainimata selle kööki. Siit sai alguse pizza - lihtne ja samas geniaalne roog, mis peegeldab linna vaimu, olles sama siiras, ehe ja kirglik. Pizza Margherita oma punase tomatikastme, valge mozzarella ja rohelise basiilikuga, on köögikunsti austusavaldus Itaalia lipule.
Aga Napoli köök pakub palju rohkematki: sfogliatella, krõbe ja kihiline vähisabakujuline magus saiake, on kui linn ise, keeruline ja peibutav. Limoncello, Napoli ümbrusest Amalfi rannikult pärit sidruniliköör, on jällegi ideaalne viis eine lõpetamiseks.
Carpe diem – ela kirglikult, kuni sulle päevi on antud!
Napoli ei ole linn, mida ainult vaadata, seda peab tunnetama, aeglaselt avastama. Rahvarohke lõbusa kaosega vahelduvad rahulikud sinavad vaated Napoli lahele. Just sellesama kaose keskelt tõuseb Napolis ilu ja lihtsus, mis jääb hinge.
Siin pole midagi poolikut – linn Vesuuvi varjus elab täie jõuga, kogu kirega, nii nagu võiks iga hetk jääda viimaseks. Kui lased Napolil endale hinge pugeda, ei tule sa sellest enam kunagi päriselt välja. Ja kas see polegi reiside tõeline eesmärk – leida kohti, mis muudavad meid igaveseks?
Avasta sel suvel, juuni-august 2025, Napolit Luminata asutaja ning raamatu "Napoli ei lase üksindust tunda" autori Eveliniga. Võta ühendust hello@luminata.eu ja uuri täpsemalt aegade ning programmide kohta - siin ka üks näidisprogramm!
Ci vediamo a Napoli! Näeme Napolis :)
Comments